Wydawca treści

To Warto wiedzieć!

Czy warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnościami?

Rynek pracy ciągle się zmienia, zapotrzebowanie na pracowników wzrasta, niestety brak możliwości zaspokojenia tych potrzeb rodzimymi zasobami skutkuje zatrudnianiem cudzoziemców. Pracodawcy nie zdają sobie sprawy, że w naszych zasobach są osoby o dużym potencjale, jednak zainteresowanie nimi jest małe. Chodzi o osoby z różnych grup np. seniorów, osoby powracające po urlopach wychowawczych, opiekunów osób niepełnosprawnych, czy osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Z zatrudniania osób z orzeczeniem o niepełnosprawności wynika wiele korzyści dla przedsiębiorców.

Przykładowo, jeżeli pracodawca zatrudnia 25 osób to 6% załogi powinny stanowić osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli pracodawca nie spełnia tego warunku to zgodnie z artykułem 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku, o rehabilitacji zawodowej i społecznej jest zobowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wyżej wymienionego wskaźnika. Od 1 grudnia 2024 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosi 8 161,62 zł (komunikat Prezesa GUS z 13.11.2024 r.).

Czy w związku z powyższymi kosztami możliwe jest obniżenie lub całkowita redukcja obowiązkowych wpłat na PFRON?

Tak, jeżeli pracodawca zwiększy zatrudnienie osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Załóżmy, że pracodawca zatrudnia 50 pracowników, wśród których jest tylko 1 osoba z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, to wg wyliczeń w firmie powinny być zatrudnione minimum 3 osoby.  Konsekwencją niezatrudniania 2 osób niepełnosprawnych w okresie od 1 grudnia 2024 do 28 lutego 2025 roku, będzie wnoszenie co miesięcznych wpłat na PFRON po 6 635,40 zł (zgodnie z wyliczeniem: 2 razy 40,65% razy 8 161,62 zł).

Jakie są jeszcze inne plusy zatrudnienia osób niepełnosprawnych?

Niewątpliwie plusem jest również wzmocnienie wizerunku firmy jako miejsca przyjaznego i otwartego na różnorodność,                 poprawa lojalności pracowników a także wzrost produktywności i jakości pracy. Dodatkowo niepełnosprawni pracownicy mogą dostarczać nowych perspektyw i pomysłów w danym przedsiębiorstwie. Osoby te często mają unikalne umiejętności i talenty, które paradoksalnie wynikają z ich codziennego doświadczenia z niepełnosprawnością.

Jednak finanse w każdym biznesie są najistotniejsze, a fakt zatrudnienia pracownika musi przekładać się na zyski. Okazuje się, że z racji dofinansowań wynagrodzeń z PFRON zatrudnienie osoby niepełnosprawnej może być rentownym posunięciem. Pracodawca planujący zatrudnić osobę niepełnosprawną może ubiegać się o wsparcie ze środków publicznych między innymi na:

  • comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia PFRON skutecznie obniżające koszty związane z zatrudnieniem,
  • refundację obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne ZUS,
  • na doposażenie stanowiska pracy pracownika z orzeczeniem oraz adaptację miejsca pracy,
  • zwrot kosztów związanych ze szkoleniami
  • dofinansowanie kosztów asystenta dla niepełnosprawnego pracownika.

BJ


Menu nawigacji