W opracowaniu na 2024 rok w ogólnokrajowym Barometrze zawodów nie odnotowano zawodów nadwyżkowych. Wyniki opracowania wskazują, że 29 profesji w całej Polsce uznane zostały za zawody deficytowe. Wśród wytypowanych zawodów na pierwszym miejscu w barometrze znaleźli się kierowcy samochodów ciężarowych, w tym kierowcy TIR-ów.
Foto: Pixabay
Deficyt kierowców ciężarówek dotknie prawie wszystkie powiaty w Polsce. W gronie poszukiwanych zawodów znalazły się też pielęgniarki. Niedobór kadrowy tej grupy może się nasilić, gdyż brakuje osób młodych w tym zawodzie, a najliczniejsze roczniki pielęgniarskie będą przechodziły bądź już przechodzą na emeryturę. Obok pielęgniarek istotną pozycję w niedostosowaniu podaży do popytu pracowników zajmują psychologowie i psychoterapeuci. Potrzeba pracy indywidualnej z osobami wymagającymi wsparcia po pandemii oraz konieczność zapewnienia psychologa w każdej szkole powyższy deficyt ten jeszcze wzmocniła. W skali całego kraju poszukiwani są również lekarze, może to wynikać z perspektywy uzyskania wyższych zarobków poza krajem.
Szczególną uwagę należy zwrócić na brak rąk do pracy w konkretnych zawodach. W całym kraju będzie brakowało osób z wykształceniem zawodowym w tym: cieśli, stolarzy, murarzy, dekarzy, elektryków, kucharzy, ślusarzy. W związku z realnym spadkiem płac w sektorze publicznym w skali kraju brakuje kandydatów do pracy w przedszkolach oraz w służbach mundurowych.
Informacja o trendach oraz prognozach zatrudnieniowych powinna być analizowana przez wszystkie osoby znajdujące się na rynku pracy. Analizy deficytów i nadwyżek zawodów powinni dokonać zarówno ci którzy są zatrudnieni, by dostosowywać swoją wiedzę do bardzo dynamicznie zmieniającego się rynku pracy oraz bezrobotni, którzy chcą by na ich kwalifikacje było zapotrzebowanie na rynku pracy. To też ważna informacja dla tych, którzy myślą o zmianie pracy.
Obecnie rynek pracy bardzo szybko ulega zmianom. Ogromny wpływ mają tu najnowsze technologie wchodzące do każdej dziedziny naszego życia. Przyczynia się do tego także ekspansywny rozwój sztucznej inteligencji. Boty, komputery i roboty nie zastąpią wszystkich zawodów, jednak mogą znacząco ułatwić pracę w niektórych zawodach.
Foto: Pixabay
Zachodzące zmiany na rynku pracy zmieniają także pracodawców, a wywoływane są wymaganiami kandydatów do pracy. Wejście na rynek „nowego" pokolenia, czyli osób urodzonych po roku 1995 – pokolenia Z, już całkiem scyfryzowanych, wymusza na pracodawcach wiele ustępstw, więc jeśli chcą mieć pracownika muszą się na nie godzić. Wchodzący na rynek młodzi ludzie mają sprecyzowane konkretne wymagania. Określają już na starcie minimalną granicę zarobków, które nie zamykają się kwotą najniższego wynagrodzenia. Chcą mieć wybór, gdy pracodawca proponuje nadgodziny. Zgadzając się liczą na przestrzeganie kodeksu pracy oraz płatne i terminowe wypłaty. Są zainteresowani możliwością wykonywania pracy zdalnej bądź hybrydowej na tych stanowiskach, które dopuszczają taką możliwość. Są bardzo pewni siebie oraz swoich umiejętności, a stawiane wymagania to elementarne warunki rozpoczęcia pracy.
Bądźmy na bieżąco ze zmieniającym się rynkiem pracy. Dostosowujmy się do jego dynamicznych zmian śledząc potrzeby pracodawców poprzez zdobywanie nowych kwalifikacji.
Na stronie https://barometrzawodow.pl/ można szczegółowo zapoznać się z prognozami zapotrzebowania na pracowników dla kraju, województwa i powiatu.
W dniu 23.10.2023r. na stronie PUP w Mławie pisaliśmy o prognozie dla powiatu mławskiego na rok 2024.
https://mlawa.praca.gov.pl/-/22113965-mamy-juz-prognoze-zapotrzebowania-na-zawody-w-2024-roku
Wszystkich, którzy chcą zdobyć nowe kwalifikacje, przekwalifikować się, lub zaktualizować posiadane uprawnienia zapraszamy do współpracy.
Stanowisko ds. szkoleń
pokój 208
Katarzyna Bartosiewicz
23 655 19 96 wew. 338