Wydawca treści

Rynek pracy w Warszawie styczeń 2025

Styczeń 2025 r. spodziewany wzrost liczby bezrobotnych na początku roku.

Zwolnienia grupowe w pierwszym miesiącu 2025 roku – wzrost zgłoszeń.

Wzrost ofert pracy w Warszawie w styczniu br.!

W Urzędzie Pracy m. st. Warszawy na koniec stycznia 2025 r. było zarejestrowanych 19.139 osób bezrobotnych tj. o 426 osób więcej niż w grudniu 2024 r. (18.713).

To przewidywany, jak każdego roku w styczniu, wzrost liczby bezrobotnych, potwierdzający wieloletni trend. W tym okresie notuje się zwykle zwiększony napływ do rejestru osób bezrobotnych, co wpływa na ich ogólną liczbę. Warto podkreślić, że w analogicznym okresie roku poprzedniego wzrost był dużo większy, bo aż o 841 osób.

W styczniu 2025 roku zarejestrowało się 2.860 osób, co stanowi wzrost o 805 osób w porównaniu do grudnia 2024 roku. Dla porównania, w styczniu 2024 roku liczba rejestrujących się była wyższa i wyniosła 3.119 osób, co oznaczało wzrost o 1.014 osób względem grudnia 2023 roku. Potwierdza to wieloletni trend, w którym na początku roku odnotowuje się najwyższą liczbę rejestracji.

W styczniu 2025 r. wyłączono z rejestru 2.434 osoby, z tego blisko 50% podjęło pracę. W porównaniu do grudnia 2024 r. nastąpił wzrost o 204 osoby wyłączonych z rejestru, natomiast podjęcia pracy były na tym samym poziomie.

W styczniu 2025 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce osiągnęła poziom 5,4%, co stanowi wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu z grudniem 2024 roku – wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z szacunkami resortu, liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wyniosła 838,7 tys. To o 52,6 tys. więcej niż w grudniu 2024 roku oraz o 1,7 tys. więcej niż w styczniu 2024 roku. (money.pl)

Na koniec stycznia 2025 roku w Warszawie i w Polsce wzrosła liczba bezrobotnych, co jest zgodne z corocznym trendem.

Na początku 2025 roku liczba zgłoszeń dotyczących zwolnień grupowych znacząco wzrosła. W styczniu 11 firm poinformowało Urząd o planowanych redukcjach etatów, które obejmą łącznie 9.437 pracowników. To o trzy firmy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (8 firm w styczniu 2024 r.), i wzrost liczby osób zagrożonych zwolnieniem o 9.097 w porównaniu do zeszłego roku. Warto podkreślić, że największe zgłoszenie (8.518 osób), które trafiło do Urzędu Pracy m.st. Warszawy, dotyczyło branży działalność pocztowa i obejmuje zasięgiem całą Polskę. W związku z tym podjęliśmy współpracę z pracodawcą, mającą na celu wsparcie pracowników zagrożonych utratą pracy w Warszawie, w zakresie poszukiwania nowych ścieżek zawodowych lub zdobywania nowych umiejętności.

Pozostałe zgłoszenia dotyczą branż: sprzedaż hurtowa maszyn dla górnictwa, budownictwa oraz inżynierii lądowej i wodnej; sprzedaż hurtowa wyrobów farmaceutycznych i medycznych; produkcja kosmetyków i wyrobów toaletowych; działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, wydawnicza w zakresie gier komputerowych; sprzedaż hurtowa artykułów użytku domowego; detaliczna sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych; produkcja urządzeń medycznych, w tym dentystycznych.

Dobrą informacją jest to, że w styczniu 2025 r. liczba ofert pracy w Warszawie wzrosła o 33% w porównaniu do grudnia 2024 r., osiągając 3.888 dostępnych miejsc pracy. Najwięcej ofert dotyczy handlu, transportu i gastronomii. Wysokie zapotrzebowanie w tych sektorach wynika z dużej rotacji pracowników, rosnącego popytu na towary i usługi oraz dynamicznego rozwoju e-commerce i branży dostawczej.

Nieco mniejsze, ale wciąż istotne zapotrzebowanie obserwuje się w administracji i pracy biurowej, budownictwie oraz usługach opiekuńczych. Można to wiązać z rozwojem sektora usług biznesowych, inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych, a także starzejącym się społeczeństwem, co może tłumaczyć wzrost liczby takich ofert.


Informacje o publikacji dokumentu

Powiązane treści

Aktualizacja portalu praca.gov.pl. Zmiany w obsłudze reprezentantów organizacji

Szanowni Państwo,

w związku z aktualizacją portalu www.praca.gov.pl przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, wprowadzono zmiany w obsłudze reprezentantów organizacji.

  1. Po zalogowaniu do portalu prosimy o wybranie kontekstu w górnej części strony (czy działamy jako organizacja, czy jako osoba). Aby uzyskać dostęp do dokumentów wysyłanych w imieniu organizacji należy zalogować się i zmienić kontekst wybierając organizację.
  2. Jeżeli nie możecie Państwo złożyć pisma przez portal to najpewniej nie jesteście Państwo przypisani do konta organizacji. Może to zrobić właściciel firmy lub inny reprezentant lub też zweryfikuje to Urząd Pracy na podstawie wniosku.
  3. Firma lub jej reprezentant może złożyć wniosek o dodanie reprezentanta Urzędu Pracy poprzez portal praca.gov.pl, logując się na konto prywatne, podpisany profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym (Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu –> pismo do Urzędu) Wniosek w załączniku
  4. Prosimy w pierwszej kolejności działać w zakresie firmy. Reprezentantów dopisuje zarejestrowany na portalu reprezentant firmy (także właściciel firmy). Dopiero gdy nie ma innej możliwości dopisania reprezentanta, prosimy pisać do Urzędu Pracy.
  5. Prosimy o zapoznanie się działem F&Q (pytania i odpowiedzi) na portalu praca.gov.pl.

Załączniki

Dodanie reprezentanta - wniosek
Dodanie reprezentanta - wniosek.docx 17 KB

Menu nawigacji