W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Statystyki i analizy-treści - Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu uhonorowania "Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej" kobiet działających na rzecz powiatu pszczyńskiego. Nagroda kierowana jest do środowisk kobiecych reprezentujących aktywność społeczną i zawodową, a które swoją postawą przeciwdziałają defaworyzowaniu innych kobiet na rynku pracy. Spośród zaproponowanych Kandydatek zostaną wybrane laureatki w pięciu kategoriach:
"Kobieta Biznesu";
"Kobieta Społeczna";
"Kobieta Sztuki i Kultury";
"Kobieta Obyczajów i Tradycji";
"Kobieta Ziemi Pszczyńskiej".
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Pszczyński Paweł Sadza.
Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz zgłaszania potencjalnych kandydatek, zgodnie z załączonym wnioskiem stanowiącym załącznik do regulaminu "Przyznawania odznaczenia Kapituły powołanej przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej".
Z wielką przyjemnością już po raz drugi mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w wyjątkowym wydarzeniu uhonorowania "Klejnotem Ziemi Pszczyńskiej" kobiet działających na rzecz powiatu pszczyńskiego. Kultura, sztuka, biznes, aktywność społeczna i charytatywna oraz trud włożony w przekazywanie naszej śląskiej tradycji kolejnym pokoleniom to dziedziny, w których pragniemy wyróżnić kobiety szczególnie zasłużone. Nagroda kierowana jest do środowisk kobiecych, reprezentujących aktywność społeczną i zawodową, a które swoją postawą przeciwdziałają defaworyzowaniu innych kobiet na rynku pracy. Spośród zaproponowanych Kandydatek zostaną wybrane laureatki w pięciu kategoriach:
"Kobieta Biznesu";
"Kobieta Społeczna";
"Kobieta Sztuki i Kultury";
"Kobieta Obyczajów i Tradycji";
"Kobieta Ziemi Pszczyńskiej".
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Pszczyński Paweł Sadza. Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu poprzez zgłaszanie potencjalnych Kandydatek, zgodnie z załączonym wnioskiem stanowiącym załącznik do regulaminu.
Za nami kolejna już Wielka Gala Powiatu Pszczyńskiego pn. „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", której inicjatorem i organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z Powiatem Pszczyńskim. Wydarzenie było kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez tut. Urząd poświęconych aktywności zawodowej kobiet. Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet na lokalnym rynku pracy jak również wspieranie i promowanie aktywnych postaw społecznych, kulturalnych i zawodowych wśród kobiet naszego regionu. Wzorem roku ubiegłego odznaczeniem była broszka, wzorowana na maneli - bransolety z przełomu XVI i XVII wieku, klejnotu rodu Promnitzów, przedstawiającej dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce będące wyrazem zwierzenia siebie drugiemu człowiekowi.
Odznaczenie przyznawane jest przez Kapitułę powołaną przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, której przewodniczył Starosta Pszczyński Paweł Sadza w składzie Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Pająk, Członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła, Radna Powiatu Pszczyńskiego Agata Tucka-Marek, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska" Sylwia Pająk-Figula oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany. Odznaczenie „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" jest przyznawane za szczególne osiągnięcia kobietom wyjątkowym, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych kobiet. Jest również formą podziękowania za podejmowanie aktywnych działań, promujących postawy przedsiębiorcze i społeczne, których dokonania zachęcają do działania i potrafią motywować innych. Tegoroczna gala dostarczyła wiele emocji. Podczas uroczystości złożono podziękowania Dyrektorowi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Panu Sławomirowi Kulpie za wkład pracy w opracowanie odznaczenia, którym honorowane są laureatki. Galę uświetniły występy Zespołu Śpiewaczy „Radostowianki", uzdolnieni uczniowie LO im. B. Chrobrego w Pszczynie - Filip Kania oraz Marta Lucjan a gwiazdą wieczoru był Zespół Adama Olesia Hurdu_Quartet.
Laureatkami w poszczególnych kategoriach zostały:
Kobietą Społeczną – Pani Agnieszka Klimek
Pracę zawodową rozpoczęła w roku 1960 w tym od 1975 do 2013 jako pracownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Dająca wzór młodszym pokoleniom bibliotekarzy. Przede wszystkim zaś ceniona i lubiana przez czytelników, zawsze służąca życzliwą i kompetentną pomocą. Wykorzystując niestandardowe metody pracy promuje czytelnictwo, a w szczególności wprowadza najmłodszych w świat bajek i zachęca do czytania lektur. Od czternastu lat wolontariuszka Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań". Zawsze życzliwa, otwarta na potrzeby Centrum, bierze aktywny udział w życiu domu: bierze udział w ważnych dla Centrum wydarzeniach a na co dzień służy wychowankom pomocą w odrabianiu zadań domowych, organizuje im czas wolny zabierając na spacery i goszcząc w swoim domu. Wspiera również Centrum finansowo jako fundatorka stypendiów dla zdolnych wychowanków czy zakupując okolicznościowe prezenty.
Kobietą Obyczajów i Tradycji - Pani Janina Barchańska
Swoją działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Pielgrzymowicach rozpoczyna w wieku 14 lat. W roku 1980 zostaje jego przewodniczącą a następnie zastępcą prezesa Kółka Rolniczego – funkcje pełni nieprzerwalnie do marca 2014r. Organizatorka dożynek sołeckich, gminnych oraz gminno-powiatowych, biesiad, ognisk, warsztatów i wycieczek oraz uroczystości lokalnych z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na swoim koncie posiada projekt sztandaru Koła Gospodyń Wiejskich. Od 2003r. aktywny działacz Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki. Dzięki jej staraniom w roku 1985r. przy Kole Gospodyń Wiejskich powstaje ludowy Zespół śpiewaczy „Pielgrzymowianki" – obecnie działający pod nazwą „Niezapominajki".
Kobietą Sztuki i Kultury - Pani Maria Słomak-Sojka
Aktywnie włącza się w życie kulturalne wielu instytucji i placówek. Podejmuje szereg inicjatyw, angażując głównie dzieci i młodzież w zajęcia teatralne. Pod jej nadzorem powstały takie spektakle jak: „Byle się nie zakochać", „Balladyna", Miłość niejedno ma imię" oraz „Eko-bajka", „Internetowa pułapka" czy „Dzieci z Bullerbyn". Kolejną odsłoną jej działalności artystycznej i kulturalnej jest świat poezji. W prowadzonym w Pszczyńskim Centrum Kultury kole literackim skupia utalentowaną młodzież, którą wprowadza w świat literacki. Jest organizatorką wielu spotkań młodzieży z osobami ze świata kultury i sztuki. Pani Maria tworzy własną poezję, którą zaprezentowała na 12 wieczorach autorskich. Jej poezja jest liryczna, melancholijna i pełna zadumy.
Kobietą Biznesu - Pani Beata Waleczek
Prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku, jest również wiodącym udziałowcem w trzech spółkach. Działalność prowadzona jest w formie, apteki, punktów aptecznych oraz sklepów zielarsko-medycznych w Suszcu, Grzawie, Goczałkowicach Zdroju, Brzeźcach i Kobielicach oraz poza terenem powiatu pszczyńskiego w Tychach i Orzeszu-Woszczycach. Zatrudniając blisko 30 pracowników wspiera głównie osoby młode umożliwiając im rozwój zawodowy oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji na rynku pracy. Nie waha się sięgać po środki unijne – apteka w Suszcu powstała dzięki uzyskanemu przez Panią Beatę dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Pomimo ogromu pracy zawodowej nie zapomina o osobach najbardziej potrzebujących. Angażuje się w pomoc na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie przyczyniając się do zorganizowania na ich rzecz koncertu charytatywnego. Poza tym corocznie wspiera finansowo dzieci niepełnosprawne – podopiecznych Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – umożliwiając im wyjazdy na ferie zimowe czy pielgrzymki.
Kobietą Ziemi Pszczyńskiej – Pani Jadwiga Granatyr
Założycielka i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie", który z sukcesami prowadzi od ponad 41 lat. Na swoim koncie Zespół posiada wiele nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix na Śląskim Śpiewaniu oraz występ dla Jana Pawła II.
Działania artystyczne Pani Jadwiga Granatyr uzupełnia o inicjatywy pedagogiczne: miłość do Ojczyzny i empatię do drugiego człowieka oraz swoją miłość do folkloru, pielęgnowanie kultury i gwary śląskiej zaszczepia wśród młodych ludzi.
Dziękujemy:
Partnerom strategicznym: Centrum Przedsiębiorczości w Woli, Muzeum Zamkowemu w Pszczynie, Bankowi Spółdzielczemu w Pszczynie, Lokalnej Grupie Działania Ziemia Pszczyńska, Kołom Gospodyń Wiejskich,
Sponsorom: Drogerii Sylwia z Pszczyny, Salonowi Fryzjerskiemu Trendy z Pszczyny, Messa – artykuły dekoracyjne z Pszczyny, Kwiaciarni na Starówce z Pszczyny,
Za nami Wielka Gala zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, która odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie pn. "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej".
Gala dostarczyła wiele emocji. Uhonorowane zostały kobiety aktywne powiatu pszczyńskiego. Przedsięwzięcie jest kontynuacją ubiegłorocznej konferencji poświęconej aktywności zawodowej kobiet pn. "Nowoczesna kobieta". Patronat honorowy nad Galą objął Starosta Pszczyński Pan Paweł Sadza.
Ideą wydarzenia było wspieranie i promowanie aktywnych postaw społecznych i zawodowych wśród kobiet naszego powiatu. Na ogromne zainteresowanie udziałem wskazują liczby, aż 29 instytucji zgłosiło do odznaczenia 61 kobiet. Odznaczeniem była broszka, wzorowana na maneli - bransolety z przełomu XVI i XVII wieku, klejnotu rodu Promnitzów, przyznawanej przez Kapitułę.
Laureatki zostały odznaczone w pięciu kategoriach:
"Kobieta Biznesu" uhonorowana za swoją działalność promująca postawę przedsiębiorczą, przyczyniająca się do upowszechniania działań prowadzących do osiągania sukcesów gospodarczych. Laureatką w tej kategorii została Pani Maria Buchta, która od 1969 r. z wielkim powodzeniem prowadzi działalność gospodarczą w branży handlowej
"Kobieta Społeczna" odznaczona za działalność przyczyniająca się do rozwiązywania problemów społeczności lokalnej w codziennych staraniach o poprawę jakości życia, wspierająca i upowszechniająca wolontariat. Laureatką w tej kategorii została Pani Mariola Rakoczy, współzałożycielka Hospicjum im. Św. Ojca Pio w Pszczynie.
"Kobieta Sztuki i Kultury" uhonorowana za zaangażowanie w rozwój twórczości i umacnianie środowiska artystycznego w powiecie pszczyńskim. Laureatką została Pani Barbara Solarska, która od lat 90. publikuje artykuły w prasie lokalnej związane z życiem kulturalnym i społecznym Pszczyny, autorka tomików poetyckich oraz kilku książek o tematyce regionalnej.
"Kobieta Obyczajów i Tradycji" miało na celu uhonorowanie za postawą i działania rozwijające w środowisku lokalnym świadomość znaczenia kobiety w przekazywaniu i krzewieniu wartości kulturowych, Laureatką została Pani Jadwiga Masny, która do podtrzymywania obyczajów i tradycji ziemi pszczyńskiej wykorzystuje muzykę. Jest dyrygentką, uchodzi za znawczynię folkloru, jest jurorem wielu konkursów, w tym o randze wojewódzkiej. Wieloletni pedagog, od lat 80. nieprzerwanie prowadzi Regionalny Zespół Śpiewaczy "Radostowianki", który pod kierownictwem Pani Jadwigi Masny odnosi znaczące sukcesy.
"Kobieta Ziemi Pszczyńskiej" odznaczona za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz powiatu pszczyńskiego poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych. Laureatką została Pani Łucja Krutak, która jest aktywną działaczką wielu organizacji, często pełni w nich wysokie funkcje, angażuje się w różnego rodzaju działania dotyczące m. in. rozwoju edukacji, przedsiębiorczości na wsi, krzewieniu w ludziach tradycji, kultury i gwary.
Galę pn. "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" swoimi występami uświetniły:
Zespół "Wiślanie",
uczniowie LO im. B. Chrobrego w Pszczynie, zespół instrumentalno-wokalny "2+3" z Pielgrzymowic, oraz Pani Barbara Broda-Malon - piosenkarka wywodząca się z Ziemi pszczyńskiej.
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim kobietom uhonorowanym oraz nominowanym, a zaangażowanym w przedsięwzięcie instytucjom serdecznie dziękujemy.
Za nami kolejna już Wielka Gala Powiatu Pszczyńskiego pn. „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", której inicjatorem i organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z Powiatem Pszczyńskim. Wydarzenie było kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez tut. Urząd poświęconych aktywności zawodowej kobiet. Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet na lokalnym rynku pracy jak również wspieranie i promowanie aktywnych postaw społecznych, kulturalnych i zawodowych wśród kobiet naszego regionu. Wzorem roku ubiegłego odznaczeniem była broszka, wzorowana na maneli - bransolety z przełomu XVI i XVII wieku, klejnotu rodu Promnitzów, przedstawiającej dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce będące wyrazem zwierzenia siebie drugiemu człowiekowi.
Odznaczenie przyznawane jest przez Kapitułę powołaną przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, której przewodniczył Starosta Pszczyński Paweł Sadza w składzie Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Pająk, Członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła, Radna Powiatu Pszczyńskiego Agata Tucka-Marek, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska" Sylwia Pająk-Figula oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany. Odznaczenie „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" jest przyznawane za szczególne osiągnięcia kobietom wyjątkowym, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych kobiet. Jest również formą podziękowania za podejmowanie aktywnych działań, promujących postawy przedsiębiorcze i społeczne, których dokonania zachęcają do działania i potrafią motywować innych. Tegoroczna gala dostarczyła wiele emocji.
Podczas uroczystości złożono podziękowania Dyrektorowi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Panu Sławomirowi Kulpie za wkład pracy w opracowanie odznaczenia, którym honorowane są laureatki. Galę uświetniły występy Zespołu Śpiewaczy „Radostowianki", uzdolnieni uczniowie LO im. B. Chrobrego w Pszczynie - Filip Kania oraz Marta Lucjan a gwiazdą wieczoru był Zespół Adama Olesia Hurdu_Quartet.
Laureatkami w poszczególnych kategoriach zostały:
Kobietą Społeczną – Pani Agnieszka Klimek
Pracę zawodową rozpoczęła w roku 1960 w tym od 1975 do 2013 jako pracownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Dająca wzór młodszym pokoleniom bibliotekarzy. Przede wszystkim zaś ceniona i lubiana przez czytelników, zawsze służąca życzliwą i kompetentną pomocą. Wykorzystując niestandardowe metody pracy promuje czytelnictwo, a w szczególności wprowadza najmłodszych w świat bajek i zachęca do czytania lektur. Od czternastu lat wolontariuszka Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań". Zawsze życzliwa, otwarta na potrzeby Centrum, bierze aktywny udział w życiu domu: bierze udział w ważnych dla Centrum wydarzeniach a na co dzień służy wychowankom pomocą w odrabianiu zadań domowych, organizuje im czas wolny zabierając na spacery i goszcząc w swoim domu. Wspiera również Centrum finansowo jako fundatorka stypendiów dla zdolnych wychowanków czy zakupując okolicznościowe prezenty.
Kobietą Obyczajów i Tradycji - Pani Janina Barchańska
Swoją działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Pielgrzymowicach rozpoczyna w wieku 14 lat. W roku 1980 zostaje jego przewodniczącą a następnie zastępcą prezesa Kółka Rolniczego – funkcje pełni nieprzerwalnie do marca 2014r. Organizatorka dożynek sołeckich, gminnych oraz gminno-powiatowych, biesiad, ognisk, warsztatów i wycieczek oraz uroczystości lokalnych z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na swoim koncie posiada projekt sztandaru Koła Gospodyń Wiejskich. Od 2003r. aktywny działacz Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki. Dzięki jej staraniom w roku 1985r. przy Kole Gospodyń Wiejskich powstaje ludowy Zespół śpiewaczy „Pielgrzymowianki" – obecnie działający pod nazwą „Niezapominajki".
Kobietą Sztuki i Kultury - Pani Maria Słomak-Sojka
Aktywnie włącza się w życie kulturalne wielu instytucji i placówek. Podejmuje szereg inicjatyw, angażując głównie dzieci i młodzież w zajęcia teatralne. Pod jej nadzorem powstały takie spektakle jak: „Byle się nie zakochać", „Balladyna", Miłość niejedno ma imię" oraz „Eko-bajka", „Internetowa pułapka" czy „Dzieci z Bullerbyn". Kolejną odsłoną jej działalności artystycznej i kulturalnej jest świat poezji. W prowadzonym w Pszczyńskim Centrum Kultury kole literackim skupia utalentowaną młodzież, którą wprowadza w świat literacki. Jest organizatorką wielu spotkań młodzieży z osobami ze świata kultury i sztuki. Pani Maria tworzy własną poezję, którą zaprezentowała na 12 wieczorach autorskich. Jej poezja jest liryczna, melancholijna i pełna zadumy.
Kobietą Biznesu - Pani Beata Waleczek
Prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku, jest również wiodącym udziałowcem w trzech spółkach. Działalność prowadzona jest w formie, apteki, punktów aptecznych oraz sklepów zielarsko-medycznych w Suszcu, Grzawie, Goczałkowicach Zdroju, Brzeźcach i Kobielicach oraz poza terenem powiatu pszczyńskiego w Tychach i Orzeszu-Woszczycach. Zatrudniając blisko 30 pracowników wspiera głównie osoby młode umożliwiając im rozwój zawodowy oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji na rynku pracy. Nie waha się sięgać po środki unijne – apteka w Suszcu powstała dzięki uzyskanemu przez Panią Beatę dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Pomimo ogromu pracy zawodowej nie zapomina o osobach najbardziej potrzebujących. Angażuje się w pomoc na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie przyczyniając się do zorganizowania na ich rzecz koncertu charytatywnego. Poza tym corocznie wspiera finansowo dzieci niepełnosprawne – podopiecznych Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – umożliwiając im wyjazdy na ferie zimowe czy pielgrzymki.
Kobietą Ziemi Pszczyńskiej – Pani Jadwiga Granatyr
Założycielka i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie", który z sukcesami prowadzi od ponad 41 lat. Na swoim koncie Zespół posiada wiele nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix na Śląskim Śpiewaniu oraz występ dla Jana Pawła II.
Działania artystyczne Pani Jadwiga Granatyr uzupełnia o inicjatywy pedagogiczne: miłość do Ojczyzny i empatię do drugiego człowieka oraz swoją miłość do folkloru, pielęgnowanie kultury i gwary śląskiej zaszczepia wśród młodych ludzi.
Dziękujemy:
Partnerom strategicznym: Centrum Przedsiębiorczości w Woli, Muzeum Zamkowemu w Pszczynie, Bankowi Spółdzielczemu w Pszczynie, Lokalnej Grupie Działania Ziemia Pszczyńska, Kołom Gospodyń Wiejskich,
Sponsorom: Drogerii Sylwia z Pszczyny, Salonowi Fryzjerskiemu Trendy z Pszczyny, Messa – artykuły dekoracyjne z Pszczyny, Kwiaciarni na Starówce z Pszczyny,
Realizowany w ramach: Poddziałania 6.1.3 PO KL przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie.
Okres realizacji Projektu: 01.01.2013r. – 31.12.2013r.
Cele Projektu: przeciwdziałanie i ograniczenie zjawiska bezrobocia, poprzez kompleksową pomoc dla osób posiadających status osoby bezrobotnej w PUP w Pszczynie. Biorąc pod uwagę zalecenia MPiPS dotyczącego wzmocnienia działań dla określonych grup osób - w ramach projektu wsparciem zostaną objęte przede wszystkim osoby z grup społecznych, które do tej pory w niewystarczającym stopniu były obecne na rynku pracy, tj. osoby od 18-30 rż., które będą stanowiły zgodnie z kryteriami dostępu, co najmniej 50% wszystkich uczestników projektuwsparcie dla osób pozostających bez zatrudnienia, poszukujących pracy, w tym biernych zawodowo oraz aktywizacja zawodowa, stanowią podstawowe wyzwania dla polityki zatrudnieniowej państwa, szczególnie w kontekście dokonujących się zmian społecznych, gospodarczych, demograficznych, które wpływają na strukturę rynku pracy.
Zadania w ramach Projektu:
Staże dla 140 osób;
Szkolenia w zakresie przedsiębiorczości wraz z modułem księgowość w firmie dla 26 osób;
Dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej dla 26 osób;
Szkolenia zawodowe- spawacz dla 10 osób;
Szkolenia zawodowe- opiekun osób starszych oraz dzieci dla 10 osób;
Wyposażenie lub doposażenie stanowisk dla skierowanego bezrobotnego - 11 stanowisk.
Uczestnicy projektu:
Bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie - 197 osób, w tym:
objęci IPD - 197 osoby,
osoby długotrwale bezrobotne - 17 osób,
osoby niepełnosprawne - 10 osób,
osoby 18- 30 lat (50 % uczestników) - 98 osób,
osoby 50-64 lata - 7 osób.
Rekrutacja została zakończona.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Realizowany w ramach: Poddziałania 6.1.3 PO KL przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie.
Okres realizacji Projektu: 01.01.2014r. – 31.12.2014r.
Cele Projektu: przeciwdziałanie i ograniczenie zjawiska bezrobocia, poprzez kompleksową pomoc dla osób posiadających status osoby bezrobotnej w PUP w Pszczynie.
Zaplanowane zadania w ramach Projektu (m.in.):
Staże.
Wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
Szkolenia
Dotacje na uruchomienie działalności gospodarczejUczestnicy projektu:Bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie.
REALIZACJA:
17.02.2014r. Rozpoczęto nabór wniosków o organizację staży oraz refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. Rozpatrzeniu będą podlegać wnioski sporządzone na aktualnych drukach, kompletne wraz z wymaganymi załącznikami. Druki stosownych wniosków są dostępne w tutejszym Urzędzie Pracy II piętro pokój nr 20, bądź na stronie internetowej Urzędu w zakładce Pliki do pobrania.
19.02.2014r. Rozpoczęto nabór wniosków na szkolenia:
Kucharz I stopnia dla 10 osób
Charakterystyka osób, dla których szkolenie jest przeznaczone:
osoby zarejestrowane w PUP Pszczyna
brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu
Planowany termin rozpoczęcia szkolenia: marzec/kwiecień 2014
Nabór: od 20 luty 2014 r. do 28 luty 2014 r.
Nabór wydłużono do dnia 04.04.2014r.
Nabór uzupełniający do dnia 18.04.2014r.
Krój i szycie dla 10 osób
Charakterystyka osób, dla których szkolenie jest przeznaczone:
osoby zarejestrowane w PUP Pszczyna
brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu
Termin realizacji szkolenia: marzec/kwiecień 2014
Nabór: od 20 luty 2014 r. do 28 luty 2014 r. - nabór zakończono
Dodatkowy nabór do dnia 04.04.2014r.
Operator wózka jezdniowego podnośnikowego dla 10 osób
Charakterystyka osób, dla których szkolenie jest przeznaczone:
osoby zarejestrowane w PUP Pszczyna
brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu
Termin realizacji szkolenia: marzec/kwiecień 2014
Nabór: od 20 luty 2014 r. do 28 luty 2014 r. - nabór zakończono
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE: Izabela Staniek - specjalista ds. rozwoju zawodowego tel. 32 2104632, 32 2104720 pokój 21a, II piętro
18.03.2014r. Informujemy, iż od dnia 14 kwietnia 2014r. przyjmowane będą wnioski od osób bezrobotnych o przyznanie jednorazowych środków na rozpoczęcie własnej działalności w ramach projektu "Znajdź właściwy kierunek"
24.03.2014r. Zapraszamy do złożenia oferty na przeprowadzenie szkolenia operator wózka jezdniowego podnośnikowego dla 10 osób. Oferty szkoleniowe będą przyjmowane do dnia 31.03.2014r. godz. 12.00.
28.03.2014r. Zapraszamy do złożenia oferty na przeprowadzenie szkolenia kucharz I stopnia z książeczką do celów sanitarno-epidemiologicznych dla 10 osób. Oferty szkoleniowe będą przyjmowane do dnia 04.04.2014r. godz. 12.00.
28.03.2014r. Zapraszamy do złożenia oferty na przeprowadzenie szkolenia kroju i szycia dla 10 osób. Oferty szkoleniowe będą przyjmowane do dnia 04.04.2014r. godz. 12.00.
09.04.2014r. Wstrzymuje się z dniem 09.04.2014r. przyjmowanie wniosków o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
15.04.2014r. Informujemy, że do dnia 18 kwietnia 2014r. prowadzony jest nabór uzupełaniający na szkolenie "Kucharz I stopnia".
22.04.2014r. Informujemy, że do dnia 25 kwietnia 2014r. prowadzony jest nabór uzupełaniający na szkolenie "Kroju i szycia".
02.05.2014r. Zapraszamy do złożenia oferty na przeprowadzenie szkolenia spawanie metodą MAG dla 10 osób. Oferty szkoleniowe będą przyjmowane do dnia 09.05.2014r. godz. 12.00.
02.05.2014r. Zapraszamy do złożenia oferty na przeprowadzenie szkolenia operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC dla 10 osób. Oferty szkoleniowe będą przyjmowane do dnia 09.05.2014r. godz. 12.00.
05.05.2014r. Informujemy, że do dnia 09.05.2014r. prowadzony jest nabór na szkolenie "Operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC". Nabór wydłużono do dnia 16.05.2014r.
05.05.2014r. Informujemy, że do dnia 09.05.2014r. prowadzony jest nabór na szkolenie"Spawanie metodą MAG".
30.05.2014r. Informujemy, że do dnia 02.06.2014r. godz. 13.00 prowadzony jest nabór uzupełniający na szkolenie "Spawanie metodą MAG".
10.06.2014r. Informujemy, że od dnia 11.06.2014r. do 24.06.2014r. prowadzimy przyjmowanie wniosków o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
30.06.2014r. Informujemy, że od dnia 30.06.2014r. wstrzymuje się przyjmowanie wniosków kandydata na szkolenie indywidualne finansowane w ramach projektu "Znajdź właściwy kierunek"
01.08.2014r. Informujemy, że z dniem 01.08.2014r. wznawiamy przyjmowanie wniosków kandydata na szkolenie indywidualne finansowane w ramach projektu "Znajdź właściwy kierunek"
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Realizowany w ramach Priorytetu VI „Rynek pracy otwarty dla wszystkich". Działania 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie". Poddziałania 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy" Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Okres realizacji projektu: od 01.09.2013r. do 30.06.2015r.
Cel główny projektu: aktywizacja zawodowa bezrobotnych mieszkańców powiatu pszczyńskiego (podjęcie zatrudnienia przez 74 osoby spośród 138 uczestników projektu).
Cele szczegółowe projektu:
zwiększenie możliwości zatrudnienia przez 138 osób poprzez:
skierowanie na podstawowe badania lekarskie,
udział w zajęciach aktywizacyjnych,
przeprowadzenie Indywidualnych Planów Działania,
przeprowadzenie zajęć z zakresu wsparcia psychologicznego,
zwiększenie aktywnej postawy przez udział w szkoleniu,
podjęcie zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych przez 20 osób,
nabycie doświadczenia zawodowego poprzez odbycie przez stażu przez grupę 110 osób bezrobotnych (90 osób między 18-27 rokiem życia i 20 osób powyżej 50 roku życia),
określenie poziomu samooceny oraz motywacji do działania przez 138 osób podczas indywidualnego wywiadu z doradcą zawodowym.
Uczestnikiem projektu może zostać osoba, zamieszkała na terenie powiatu pszczyńskiego, zarejestrowana jako bezrobotna w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie, oraz w chwili podpisania deklaracji uczestnictwa w projekcie spełniająca co najmniej jeden z warunków formalnych:
jest osobą w wieku 18-27 lat
jest osobą po 50 roku życia
W ramach projektu zaplanowano wsparcie dla 138 osób w tym dla 80 kobiet i 58 mężczyzn:
100 osób w wieku 18-27 lat bez doświadczenia zawodowego (w tym 60 kobiet i 40 mężczyzn,
38 osób w wieku po 50 roku życia (w tym 18 kobiet i 20 mężczyzn).
W ramach projektu zaplanowano ścieżkę uczestnictwa w Projekcie obejmującą kompleksowe wsparcie, w tym:
poradnictwo zawodowe wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Działania,
zajęcia z zakresu wsparcia psychologicznego,
zajęcia aktywizacyjne: „Jak skutecznie wejść na rynek pracy", „Rozmowa kwalifikacyjna",
podstawowe badania lekarskie.
Po skorzystaniu z wyżej wymienionego wsparcia w zależności od ustaleń doradcy zawodowego i psychologa uczestnik projektu może skorzystać ze:
stażu, lub
prac interwencyjnych, lub
szkolenia: „Podstaw obsługi komputera+Internet" - 10 osób, „Obsługi wózka widłowego", „Spawania", „Podstaw obsługi komputera z kasą fiskalną oraz minimum sanitarnym", „Montera instalacji wodnokanalizacyjnych", „Operatora ciężkiego sprzętu budowlanego" – 8 osób.
Po zakończeniu stażu lub szkolenia każdy uczestnik projektu podczas indywidualnego wywiadu z doradcą zawodowym określi poziom samooceny oraz motywacji działania.
Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie, formularz rekrutacyjny oraz deklaracja uczestnictwa w projekcie dostępne w zakładce Dokumenty do pobrania .
Z uwagi na wyczerpanie liczby miejsc rekrutacja dla osób w wieku 18-27 lat została zakończona 18.11.2013r.
Rekrutacja osób w wieku powyżej 50 roku życia prowadzona jest w sposób ciągły do 31.01.2015r. lub do przekroczenia liczby miejsc.
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie tut. Urzędu pokój 21a (II piętro) oraz pod numerem telefonu 32 210 47 20 w. 48.
Z DNIEM 30 CZERWCA 2015R. ZAKOŃCZONO REALIZACJĘ PROJEKTU.
Realizowany w ramach Działania 6.2 PO KL przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach w partnerstwie z urzędami pracy województwa śląskiego, w tym Powiatowym Urzędem Pracy w Pszczynie.
Okres realizacji Projektu: 01.06.2013r. - 30.06.2015r.
Celem Projektu jest: pobudzenie aktywności zawodowej 1.550 osób bezrobotnych z województwa śląskiego (w tym min. 698 kobiet) poprzez udzielenie wsparcia stymulującego podjęcie działalności gospodarczej.
W ramach działań projektowych planuje się:
przeprowadzenie szkoleń (40 godz.);
doradztwo (4 godz.) z zakresu związanego z podejmowaniem działalności gospodarczej;
przyznanie dotacji w wysokości 21.662 zł na rozpoczęcie własnej działalnosci gospodarczej.
Nabór wniosków do Projektu zakończono w dniu 26 września 2013r.
Rekrutacja uzupełniająca do projektu - od dnia 11.12.2013r. do 10.01.2014r.
Zgodnie z art. § 5 ust. 3 Regulaminu Rekrutacji - rekrutacja uzupełniająca może zostać zakończona z uwagi na wpływ odpowiedniej, określonej w Projekcie liczby formularzy rekrutacyjnych.
Szczegółowe informacje na temat powyższego Projektu oraz niezbędne dokumenty rekrutacyjne znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.kierunek-przedsiebiorczosc.pl/.
„KIERUNEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ" NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE WSPARCIA FINANSOWEGO dla UCZESTNIKÓW PROJEKTU
Zgodnie z §7 pkt 3 Regulaminu przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości niniejszym informuję, że nabór Wniosków o przyznanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości dla Uczestników szkoleń zrealizowanych w dniach 16-20 grudnia 2013 roku zostanie otwarty dnia:
5 lutego 2014 roku i będzie trwał do dnia 18 lutego 2014 roku.
Wnioski przyjmowane będę w godzinach pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie w pok. nr 8.
ZWIĘKSZENIE DOTACJI DO KWOTY 21 910,32 ZŁ
UWAGA WNIOSKODAWCY:
Podwyższeniu, o wartość 248,32 zł, uległa dotychczasowa kwota jednostkowa dotacji wynosząca 21 662,00 zł. Nowa jednostkowa wartość dotacji opiewa na kwotę 21 910,32 zł.
Powodem korekty wysokości dotacji jest aktualizacja wartości przeciętnego wynagrodzenia wynosząca obecnie 3 651,72 zł (na podstawie Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 13 listopada 2013 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2013 r.). Wartość jednostkowej dotacji udzielanej na rozpoczęcie działalności gospodarczej w ramach projektu Kierunek przedsiębiorczość stanowi sumę 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia, zgodnie z art. 46 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r., poz. 674 z późn. zm.).
10.02.2014r.
„KIERUNEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ" NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE WSPARCIA FINANSOWEGO dla UCZESTNIKÓW PROJEKTU
Zgodnie z §7 pkt 3 Regulaminu przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości niniejszym informuję, że nabór Wniosków o przyznanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości dla Uczestników szkoleń zrealizowanych w dniach 20-24 stycznia 2014 roku zostanie otwarty dnia:
5 marca 2014 roku i będzie trwał do dnia 18 marca 2014 roku.
Wnioski przyjmowane będę w godzinach pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie w pok. nr 8.
12.03.2014r.
„KIERUNEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ" NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE WSPARCIA FINANSOWEGO dla UCZESTNIKÓW PROJEKTU
Zgodnie z §7 pkt 3 Regulaminu przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości niniejszym informuję, że nabór Wniosków o przyznanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości dla Uczestników szkoleń zrealizowanych w dniach 12-18 marca 2014 roku zostanie otwarty dnia:
1 kwietnia 2014 roku i będzie trwał do dnia 14 kwietnia 2014 roku.
Wnioski przyjmowane będę w godzinach pracy Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie w pok. nr 8.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Realizowany w ramach: Poddziałania 8.1.2 PO KL przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach (Lider Projektu) w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Tychach, w Mikołowie i w Pszczynie.
Okres realizacji: 14.01.2013r. - 31.12.2014r.
Wsparcie w projekcie skierowane do osób, które spełniają łącznie następujące warunki:
posiadają wykształcenie co najmniej zawodowe;
zamieszkują na terenie podregionu tyskiego, woj. śląskiego (powiat m. Tychy, powiat bieruńsko-lędziński, powiat mikołowski lub powiat pszczyński);
nie prowadziły działalności gospodarczej od minimum 12 miesięcy;
są zarejestrowane jako osoby bezrobotne w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach lub Mikołowie lub w Pszczynie;
utraciły pracę w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do projektu, z przyczyn dotyczących zakładu pracyprzechodzącego procesy adaptacyjne i modernizacyjne.
Projekt obejmuje:
wsparcie szkoleniowo-doradcze (w tym podwyższenie kwalifikacji zawodowych);
bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości do 35.000,00 zł na osobę;
wsparcie pomostowe (do wysokości 1500,00 zł/m-c przez okres od 6 do 12 miesięcy na pokrycie niezbędnych kosztów działalności).
PROJEKT PT. "Aktywizacja zawodowa - krok w przyszłość"
Realizowany w ramach: Podziałania 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy PO KL przez Firmę Horyzont w partnerstwie z Powiatowym Urzędem Pracy w Pszczynie.
Okres realizacji Projektu: 02.09.2013r. - 30.06.2015r.
Celem Projektu jest: aktywizacja zawodowa 50 bezrobotnych osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pszczynie, poprzez nabycie umiejętności aktywnego poruszania się na rynku pracy, podniesienie kwalifikacji oraz zwiększenie szans na zatrudnienie.
Projekt obejmuje:
Indywidualne Plany Działań
Warsztaty Aktywizacyjne
Szkolenia:
Grafika komputerowa wraz z projektowaniem stron www
Masaż sportowo-leczniczy
Kadry i płace
Podstawy księgowości
Skuteczny sprzedawca z elementami negocjacji wraz z obsługą kasy fiskalnej
Obsługa wózków widłowych wraz z obsługą programów magazynowych
Operator maszyn sterowanych numerycznie CNC
Spawacz MIG/MAG
Operator koparko-ładowarki
Przedstawiciel handlowy wraz z prawem jazdy kat. B
Rekrutacja została zakończona z dniem 31 grudnia 2013r.
TRWA REALIZACJA PROJEKTU
10.02.2014r.
Rozpoczęto nabór wniosków o organizację staży oraz prac interwencyjnych w ramach Projektu. Rozpatrzeniu będą podlegać wnioski sporządzone na aktualnych drukach, kompletne wraz z wymaganymi załącznikami. W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski w stosunku do kandydatów biorących aktualnie udział w projekcie. Druki stosownych wniosków są dostępne w tut. Urzędzie Pracy II piętro pokój nr 20, bądź na stronie internetowej Urzędu Pracy w zakładce Pliki do pobrania.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Wyszliśmy z inicjatywą, aby ułatwić codzienne obowiązki przedsiębiorców. Forum Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego będzie służyc do bieżącego otrzymywania informacji dot. programów i przedsięwzięć realizowanych zarówno przez loklany Urząd jak i pozostałe instytucje rynku pracy.
Zgodnie z "Zasadami ubiegania się o dodatkowe środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra" w roku 2014 Urząd pozyskał dodatkowe środki na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych.
Dzięki dodatkowym środkom realizowane są następujące programy:
program na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej dla bezrobotnych do 25 roku życia
W ramach programu przewidziano:
organizację staży dla 120 osób,
udzielanie dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej dla 10 osób,
szkolenia z zakresu przedsiębiorczości dla osób ubiegających się o dotację,
refundowanie kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla 10 osób.
15.05.2014r. Wstrzymujemy od dnia 16.05.2014r. przyjmowanie wniosków o przyznanie refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
26.05.2014r. Wstrzymujemy od dnia 27.05.2014r. przyjmowanie wniosków o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu.
Mamy świadomość, iż codzienne obowiązki nie pozwalają Ci na bieżące śledzenie informacji na naszej stronie internetowej - proponujemy zatem zapisanie się do Forum Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego (do pobrania: formularz zgłoszeniowy). Na wskazany w formularzu adres mailowy będziemy na bieżąco przesyłać informacje dot. programów i przedsięwzięć realizowanych zarówno przez tutejszy Urząd jak i pozostałe instytucje rynku pracy.
Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje funkcjonowania Forum. Mamy nadzieję, iż wspólnie uda nam się stworzyć dobre źródło informacji.
Już dzisiaj zapraszamy do udziału w organizowanych przez Urząd spotkaniach pn. Forum Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego. Ideą tego przedsięwzięcia jest umożliwienie Państwu zapoznania się oraz wymiany doświadczeń w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.
Zapraszamy do współpracy!
Za nami: 14 marzec 2013r. - I Forum Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego 24 listopada 2015r. - II Forum Przedsiębiorców Powiatu Pszczyńskiego