Powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi, wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, jeżeli:
- cudzoziemiec, któremu zostanie powierzona praca jest obywatelem Federacji Rosyjskiej, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Republiki Gruzji, Republiki Armenii, Ukrainy
- praca cudzoziemca nie jest związana z działalnością sezonową (rozporządzenie ws. podklasy działalności według klasyfikacji PKD, w których wydaje się zezwolenie na pracę sezonową - znajduje się w dokumentach do pobrania)
- okres wykonywania pracy wskazany w złożonym oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi jest nie dłuższy niż 24 miesiące
- dzień rozpoczęcia pracy wskazany w złożonym oświadczeniu nastąpi nie później niż 6 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia
- wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie będzie niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, którego oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostało wpisane do ewidencji oświadczeń, pisemnie powiadamia właściwy powiatowy urząd pracy o:
- podjęciu pracy przez cudzoziemca (druk Powiadomienie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o podjęciu / niepodjęciu / zakończeniu pracy przez cudzoziemca - znajduje się w dokumentach do pobrania) - w terminie 7 dni od dnia rozpoczęcia pracy określonego w ewidencji oświadczeń;
- niepodjęciu pracy przez cudzoziemca (druk Powiadomienie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi o podjęciu / niepodjęciu / zakończeniu pracy przez cudzoziemca - znajduje się w dokumentach do pobrania) - w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia pracy określonej w ewidencji oświadczeń.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń lub cudzoziemiec wykonujący pracę na podstawie takiego oświadczenia mogą powiadomić właściwy powiatowy urząd pracy o zakończeniu tej pracy.
Podmiot zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi, przed złożeniem oświadczenia, dokonuje wpłaty w wysokości 100 zł.
Opłatę można uiścić przez Internet, w banku lub urzędzie pocztowym na rachunek:
Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie
ul. Szymanowskiego 15
42-217 Częstochowa
17 1030 1104 0000 0000 9324 2005
ul. Szymanowskiego 15
42-217 Częstochowa
17 1030 1104 0000 0000 9324 2005
Dowód wpłaty winien zawierać następujące dane:
- nazwę podmiotu dokonującego wpłaty (pełna nazwa/imię i nazwisko oraz adres siedziby/miejsca zamieszkania pracodawcy)
- przedmiot/tytuł dokonanej wpłaty (złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi)
- dane cudzoziemca (podanie pełnego imienia i nazwiska cudzoziemca, dla którego składane będzie oświadczenie).
- dowód wpłaty od podmiotu działającego na terenie gmin Dąbrowa Zielona, Koniecpol, Lelów oraz Przyrów i składającego oświadczenie w Gminnym Centrum Pracy w Koniecpolu winien zawierać w tytule adnotację o treści: "GCP w Koniecpolu".
- podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (wpis w KRS), posiadających siedzibę w Częstochowie lub na terenie powiatu częstochowskiego;
- osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (wpis w CEIDG), posiadających stałe miejsce zameldowania w Częstochowie lub na terenie powiatu częstochowskiego;
- osób fizycznych nie wykonujących działalności gospodarczej, posiadających stałe miejsce zameldowania w Częstochowie lub na terenie powiatu częstochowskiego.
Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi, składając oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w celu wpisu do ewidencji oświadczeń, dołącza do oświadczenia:
- ważny dowód osobisty lub ważny dokument podróży - w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest osoba fizyczna - skan;
- kopię (skan) wszystkich wypełnionych stron ważnego dokumentu podróży cudzoziemca, którego dotyczy wniosek. W przypadku, gdy cudzoziemiec nie przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - kopię stron dokumentu podróży z danymi osobowymi cudzoziemca;
- dowód wpłaty - (skan);
- oświadczenie o niekaralności pracodawcy w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt. 1–6 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (druk oświadczenia o niekaralności - znajduje się w dokumentach do pobrania).
- jeśli w sprawie działa pełnomocnik, należy załączyć upoważnienie (wzór pełnomocnictwa - znajduje się w dokumentach do pobrania).
Uwaga: oświadczenie o niekaralności podpisuje wyłącznie podmiot powierzający wykonywanie pracy.
Dodatkowo pracodawca do oświadczenia dołącza:
- kopię wypisu z rejestru, jeżeli rejestr, do którego został wpisany podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi nie jest prowadzony w powszechnym dostępie (rejestry inne niż KRS, CEIDG) lub umowy spółki w przypadku, gdy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji lub spółka cywilna, albo akty notarialne o zawiązaniu spółki - jeżeli podmiotem powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest spółka akcyjna w organizacji;
- w przypadku osób prowadzących gospodarstwo rolne - kopię zaświadczenia o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS, albo kopię zaświadczenia z urzędu gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego lub inny dokument potwierdzający posiadanie gospodarstwa rolnego.
Uwaga: Dla agencji pracy tymczasowej powierzającej pracę cudzoziemcom w charakterze pracownika tymczasowego, przewidziany został oddzielny formularz oświadczenia (druk oświadczenia dla agencji pracy tymczasowej - znajduje się w dokumentach do pobrania).
Uwaga:
W związku ze zmianą przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w celu usprawnienia rozpatrywania oświadczeń oraz skrócenia czasu oczekiwania na wpisane do ewidencji oświadczenia od dnia 29.01.2022 r. Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie przyjmuje wyłącznie wnioski złożone drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.
Oświadczenia składane elektronicznie powinny być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Oświadczenia w formie papierowej będą rozpatrywane jedynie w przypadku, gdy wnioskodawcą jest osoba fizyczna planująca zatrudnić cudzoziemca na potrzeby gospodarstwa domowego (tj. PKD 9700Z) np. pomoc domową, opiekuna osoby starszej. Aczkolwiek w tym przypadku również zaleca się składanie oświadczeń w formie elektronicznej. Osoba, która nie posiada profilu zaufanego, a posiada dostęp do konta elektronicznego w banku ma możliwość założenia profilu zaufanego bez wychodzenia z domu. Szczegółowe informacje znajdują się: https://pz.gov.plW związku ze zmianą przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w celu usprawnienia rozpatrywania oświadczeń oraz skrócenia czasu oczekiwania na wpisane do ewidencji oświadczenia od dnia 29.01.2022 r. Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie przyjmuje wyłącznie wnioski złożone drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu praca.gov.pl.
Instrukcja poprawnego złożenia wniosku:
- wejdź na stronę www.praca.gov.pl
- wybierz na stronie głównej „Zatrudnianie cudzoziemców"
- wybierz "Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom"
- z dostępnej listy urzędów wybierz Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie
- przejdź do edycji wniosku, wypełnij go, dołącz załączniki i wyślij.
W przypadku problemów z wypełnianiem formularza prosimy o zgłaszanie ich pod nr telefonu: 19524 (Zielona Linia).
Powiatowy urząd pracy wpisuje oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń lub starosta odmawia w drodze decyzji wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń w terminie:
- 7 dni roboczych od dnia otrzymania oświadczenia, jeżeli sprawa nie wymaga postępowania wyjaśniającego;
- 30 dni od dnia otrzymania oświadczenia, w sprawach wymagających przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego.
Zgodnie z art. 57 § 1 kpa początkiem terminu określonego w dniach, jest dzień następujący po dniu wpływu oświadczenia do urzędu.
Powiatowy urząd pracy, wpisując oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń, może określić późniejszy dzień rozpoczęcia pracy, niż określony w oświadczeniu, nie wcześniejszy niż dzień następujący po dniu wpisania oświadczenia do ewidencji oświadczeń.
Wpis nowego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń nie jest wymagany, jeżeli:
- nastąpiła zmiana siedziby lub miejsca stałego pobytu, nazwy lub formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi lub przejęcie zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę;
- nastąpiło przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę;
- podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi i cudzoziemiec zawarli umowę o pracę zamiast umowy cywilnoprawnej;
- cudzoziemiec jest pracownikiem tymczasowym, skierowanym przez pracodawcę do innego pracodawcy użytkownika, niż określony w oświadczeniu, jeżeli dane dotyczące pracy oferowanej cudzoziemcowi określone w oświadczeniu, z wyjątkiem miejsca wykonywania pracy, nie uległy zmianie.
Podstawy prawne:
- Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2004r. (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 1100 z późn. zm)
- Ustawa o cudzoziemcach z dnia 12.12.2013r. (Dz. U. z 2021r. poz. 2354 z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 15 czerwca 2012 r., o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym nielegalnie na terytorium Polski wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2021 r. poz. 1745).
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca oraz wpisu oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi do ewidencji oświadczeń z dnia 07.12.2017r. (Dz. U. z 2017r., poz. 2345)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca z dnia 08.12.2017r.(DZ. U. z 2019r., poz.1845 z poźn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości wpłat dokonywanych w związku ze złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową oraz złożeniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z dnia 08.12.2017r. (Dz. U. z 2017r., poz. 2350)
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z dnia 08.12.2017r. (Dz. U. z 2017r., poz. 2349)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę z dnia 21.04.2015r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2291 z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczegółowe warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców z dnia 29.01.2009r. (Dz. U. z 2019r., poz. 154 z późn. zm.)